اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ

9 / 10
از 48 کاربر

بلبرینگ از  ساچمه ، رینگ  و قفسه تشکیل می شود. نام دیگر ساچمه ، اجزای غلتشی است . که اجزای تشکیل دهنده ی بلبرینگ بین دو قفسه داخلی و خارجی جاگذاری شده اند. این اجزا طوری کنار هم چیده شده اند که روان ترین حرکت را در نتیجه خروجی بلبرینگ داشته باشند.

پس بنا به تعریف ذکر شده در بالا اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ به شرح زیر هستند: رینگ، ساچمه و قفسه جدا کننده.

همانطور که در بخش های قبلی توضیح دادیم بلبرینگ ها باید آب بندی شوند. برای این منظور در برخی بلبرینگ ها بسته به نوع بلبرینگ یک یا دو سمت آن درپوشی از جنس لاستیک و گاهی هم از جنس فلز دارد که به حفظ گریس موجود در آن و آب بندی شدن آن در طولانی مدت کمک میکند.

اجزای غلتان در بلبرینگ یا همان ساچمه ها:

چرا ساچمه ها را به شکل های مختلف می سازند در انواع بلبرینگ ها:

بلبرینگ ها با توجه به اینکه نوع و شکل ساچمه شان چگونه است به مدل های متفاوتی تقسیم بندی می شوند.

نقاط تماس بین رینگ و ساچمه به انواع و اقسام مدل ها تقسیم بندی می شود . بسته به این انواع ، بلبرینگ های متفاوتی نیز در صنعت بلبرینگ سازی ساخته می شود. مثلا برای رینگ گرد زمانیکه با ساچمه در تماس قرار میگیرد فقط یک نقطه تماس دارد و این قضیه سرعت چرخش و روان بودن بلبرینگ را افزایش میدهد بعلاوه اینکه اصطکاک کمتری را هم خواهد داشت. اما ایرادی که به این مدل وارد است این نکته می باشد که به علت اینکه سطح تماس بسیار کم است پس بلبرینگ وزن زیادی را نمیتواند تحمل کند. در ادامه از نوع دیگری از ساچمه ها صحبت میکنیم به نام ساچمه استوانه ای که دقیقا شرایط برعکس شرایط ذکر شده در ساچمه گرد برایش پیش خواهد آمد. سطح تماس بیشتر و قدرت تحمل وزن بیشتر و اصطکاک بیشتر.

شکل و اندازه ساچمه ها و جهت آنها بسیار بر روی اینکه بلبرینگ توانایی تحمل چه مقدار بار را دارد تاثیر دارد . همچنین تاثیر زیادی بر روی موارد استفاده بلبرینگ و چگونگی استفاده دارد.

هرچه فضای تماس ساچمه با بلبرینگ بیشتر باشد توانایی تحمل وزن بالاتری را خواهدداشت و بالعکس هرچه این فضای تماس کمتر شود توانایی تحمل بار پایین می آید.

کنس بلبرینگ:

در واقع اجزای بلبرینگ بین دو رینگ داخلی و رینگ خارجی جانمایی شده اند . در برخی بلبرینگ ها این سه قسمت به هم چسبیده اند و امکان جدا شدنشان از هم وجود ندارد مثل بلبرینگ های شیار عمیق،  اما در برخی بلبرینگ های دیگر امکان جداسازی این قسمت ها وجود دارد و براحتی انجام می شود برای مثال میتوان بلبرینگ های مخروطی را نام برد.

 

  • بلبرینگ ان تی ان
  • بلبرینگ تیمکن
  • بلبرینگ اس کا اف
  • بلبرینگ اف ا گ
  • بلبرینگ کویو
  • بلبرینگ ناچی
  • بلبرینگ ا ان ا
  • بلبرینگ کاترپیلار