همه چیز درباره بلبرینگ

9 / 10
از 48 کاربر

برای تعریف بلبرینگ باید بگوییم که در واقع ابزاری است که به راحت تر شدن حرکت در وسایل دیگر کمک بسیاری می کند. در واقع باعث میشود به جای اینکه اجسام روی هم اصطکاک داشته باشند ، بتوانند به راحتی روی هم بغلتند و از این جهت حرکت بسیار روان تر و ساده تری را با اصطکاک فوق العاده کمتری داشته باشند.

بلبرینگ ریشه ی لاتین دارد و از دو کلمه ball  به معنی توپ و کلمه ی bearing  به معنای تحمل کردن تشکیل شده است . این دو کلمه در کنار هم معنی bearing  یا همان بلبرینگ را میدهد که در کل به راخت تر شدن حرکت غلتکی کمک میکنند.

Bearing یا همان بیرینگ به چندین دسته تقسیم می شود که یکی از زیر شاخه های آن بلبرینگ است اما متاسفانه در کشور ما این دو در واقع با یک عنوان و اسن در بین مردم جا افتاده است.و همه مردم بیرینگ را با بلبرینگ یکی میدانند.

سطح اجسام متحرکی که مدام در حال حرکت هستند به مرور زمان دچار نوعی اصطکاک می شود که با وجود بلبرینگ این قضیه کاهش پیدا کرده و به حداقل میرسد چرا که وظیفه اصلی بلبرینگ راحت تر کردن حرکت سطوحی است که دوران و حرکت دارند. و این غلتیدن توسط ساچمه های گرد موجود در بلبرینگ می افتد که باعث نرم تر شدن حرکت می شوند.

کاربرد بلبریگ:

همانطور که میدانید زمانی که دو جسم میخواهند بر روی هم حرکت کنند هم میتوانند روی هم بغلتند و هم  میتوانند بر روی هم بلغزند که این دو بسیار متفاوت هستند . در روش اول حرکت غلتشی وجود داشته و دو جسم به راحتی  و با حداقل اصطکاک بر روی هم حرکت میکنند. اما در مورد دوم یعنی حرکت لغزشی ، اصطکاک بسیار زیادی بوجود می آید و حرکت این دو جسم بر روی هم با کاهش سرعت همراه میشود. بلبرینگ وسیله ای است که برای ایجاد حرکت غلتشی بین اجسام تولید شد. و باعث میشود اجسام براحتی هر چه تمام بر روی هم حرکت کنند که از مثال های بارز آن میتوان لاستیک دوچرخه را مثال زد که با چرخیدن و غات خوردن بر روی زمین باعث حرکت راحت دوچرخه می شود.

بلبرینگ چگونه کار  میکند؟

از سمت بیرونی بلبرینگ فشاری  بر روی ساچمه موجود احساس می شود که به علت گردی ساچمه  این فشار  بین سطح بلبرینگ و سطح دومی که بر روی آن میغلتد پخش می شود و باعث می شود که بدون هیچ فشاری ، حرکت روانی را مشاهده کنیم مانند حرکت دوچرخه بر روی زمین.

 

  • بلبرینگ ان تی ان
  • بلبرینگ تیمکن
  • بلبرینگ اس کا اف
  • بلبرینگ اف ا گ
  • بلبرینگ کویو
  • بلبرینگ ناچی
  • بلبرینگ ا ان ا
  • بلبرینگ کاترپیلار